Freecom Quattro 3.0 3TB to nietypowy dysk zewnętrzny. Został wyposażony w rozbudowany zestaw portów, dzięki którym podłączymy go zarówno do PCetów, jak i MACów. Znajdziemy tu USB 3.0, eSATA, a także FireWire. Producent zaś dołącza dodatkowo zestaw użytecznych aplikacji, w tym narzędzie kopii zapasowych marki Nero.
Freecom Quattro 3.0 3TB – specyfikacja
- Dostępne pojemności: 1TB, 2TB, 3TB
- Interfejs: USB 3.0 (kompatybilne USB 2.0), eSATA, FireWire 800 / 400
- Typ dysku: 3.5” SATA
- Szybkość przesyłu danych: max. 5000 Mbit/s (USB 3.0), max. 3000 Mbit/s (eSATA), max. 800 Mbit/s (FireWire800), max. 400 Mbit/s (FireWire400)
- Zasilanie: Zasilacz AC 12V / min. 1.5A
- Średni czas bezawaryjnej pracy: 50.000 godzin
- Wymiary: 155 x 148 x 43 mm
- Waga: 1400 g
- Specyfikacja środowiskowa: Temperatura pracy: 10º C – 35º C / Temperatura składowania: -20º C – 70º C
- Zawartość zestawu: Freecom Hard Drive Quattro 3.0 (FAT-32), Zasilacz sieciowy z wymienną końcówką (standard polski i angielski), okablowanie (eSATA, FireWire800 & FireWire400 i USB 3.0), Instrukcja obsługi i oprogramowanie (w formie plików na dysku), broszurka szybkiej instalacji, gwarancja
Budowa / Jakość wykonania
Dysk kształtem przypomina skrzyneczkę, a wytrzymałością skrzynię pancerną.
Freecom Quattro 3.0 3TB niemal od razu przykuje naszą uwagę. Ciężka i masywna konstrukcja cechuje się prostym, oszczędnym wzornictwem. Gabarytowo, urządzenie przypomina solidny tom. Dominuje jednolity, półmatowy chromowany kolor, kontrastujący z błyszczącą czernią przedniej i tylnej ścianki. Producent ograniczył się do umieszczenia swojego logo tylko na froncie.
Dysk kształtem przypomina skrzyneczkę, a wytrzymałością skrzynię pancerną. Z czterech stron, urządzenie zostało okryte metalową kasetą wykrojoną z jednej płyty. Środek został wsunięty w ten płaszcz i z dwóch stron przykryty plastikowymi ściankami, z czego jedna jest pokryta złączami, a pod drugą znajdziemy nieśmiałą diodę LED sygnalizującą pracę dysku. Jakość montażu stoi na dobrym poziomie. Do głowy nam nie przyjdzie, że ta konstrukcja może się rozlecieć. Niestety z uwagi na wykorzystany metal oraz brak chłodzenia – nawet wyraźnego pasywnego – sprzęt potrafi się mocno nagrzewać podczas działania. Zgodnie z obietnicą producenta nie generuje jednak przy tym głośnych dźwięków.
To co wyróżnia ten dysk spośród konkurencji to rozbudowany interfejs. Znajdziemy tu aż cztery standardy – dwa dedykowane MACom, i dwa dedykowane PCtom. Urządzenie sprawdzaliśmy w oparciu o komputer stacjonarny działający pod systemem Windows 8. Dlatego też wykorzystaliśmy i przetestowaliśmy wydajność bazując na złączach USB 3.0 i eSATA. Użytkownicy sprzętu Apple’a będą mogli skorzystać z FireWire 800 / 400.
Funkcjonalność
Freecom Quattro 3.0 3TB dzięki złączu USB 3.0 oferuje zapis plików z nominalną szybkością 167 MB/s.
Freecom Quattro 3.0 3TB jest wykrywany przez system operacyjny w kilka sekund po podpięciu. Należy jednak pamiętać, że prócz podłączenia zasilacza będziemy musieli dodatkowo dysk włączyć odpowiednim przełącznikiem I/O. Sprzęt podpięty na standardzie USB, automatycznie otrzymuje literę w eksploratorze plików. Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać ze złącza SATA, możliwe że trzeba będzie ręcznie przypisać literę z poziomu narzędzi administracyjnych.
Przetestowaliśmy urządzenie w oparciu o standard USB 3.0, USB 2.0 oraz eSATA. Poniżej przedstawiamy nominalne wyniki w benchmarku CristalDiskMark oraz realne szybkości odczytu i zapisu (test został przeprowadzony na bazie dwóch zestawów plików – jeden plik o wadze 1GB oraz 391 plików o łącznej wadze 1GB).
Jak widać dysk radzi sobie całkiem nieźle z przygotowaniem kolejnych plików do kopiowania. Stabilność połączenia jest wysoka i nie zauważyliśmy skoków napięcia. Warto jednak odłączać dysk po uprzednim bezpiecznych usunięciu go z systemu. Bez tej operacji może się zdarzyć,że Windows nie wykryje poprawnie urządzenia po ponownym podpięciu. Osoby zainteresowane instrukcją obsługi znajdą ją właśnie na dysku, w formie elektronicznej. Tam też znajduje się skromny interfejs flash naszpikowany skrótami oraz zestaw użytecznych aplikacji, które posłużą do stworzenia kopii zapasowej, czy też poprawnego sformatowania urządzenia.
Podsumowanie, ocena i opinia
Freecom Quattro 3.0 3TB wypadł w naszych testach dobrze. To atrakcyjny wybór dla osób pracujących zarówno na PC-tach, jak i MAC-ach. Sprzęt, pomimo nagrzewania się, jest ładny, stylowy i przede wszystkich użyteczny. W sklepie znajdziemy go zaś za około 820 złotych, co przy pojemności 3 TB nie jest wygórowaną ceną.
ZALETY
|
WADY
|
Ceny Freecom Quattro 3.0 3TB
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.