Artykuł sponsorowany
Treści w jakości 4K wciąż przybywa. Są to nie tylko wielkoekranowe produkcje, ale również seriale, które znamy z domowego zacisza. 4K gości również w niezależnych produkcjach, chociażby tych w serwisie YouTube. Aby jednak cieszyć się świetną jakością obrazu, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Co warto wiedzieć o rozdzielczości 4K? Czy warto inwestować w telewizor, który ją obsługuje?
Full HD a Ultra HD – czym to się różni?
Czym jest powszechnie znana technologia HD? To skrót od High Definition, czyli Wysokiej Rozdzielczości. Obraz HD charakteryzuje się przede wszystkim wysoką ostrością, również na dużych ekranach. Czym natomiast różni się technologia Full HD od Ultra HD (nazywana też 4K)?
Full HD oferuje rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. Tę rozdzielczość znajdziemy w większości telewizorów na rynku. Niewątpliwą zaletą technologii jest fakt, że duża część filmów i programów nadawanych zarówno w standardowej telewizji, jak i serwisach streamingowych, jest nadawana właśnie w Full HD.
Z kolei Ultra HD, czyli 4K, to rozdzielczość 3840 na 2160 lub 4096 na 3112 (w przypadku proporcji 4:3) pikseli. Otrzymujemy więc 4 razy więcej szczegółów niż w przypadku standardowego Full HD. Czy jesteśmy w stanie je zobaczyć? Jak najbardziej tak. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że produkcje zgodne z 4K dopiero pojawiają się na rynku. Nie zawsze więc wykorzystamy potencjał naszego telewizora, choć z pewnością jest to inwestycja, która z czasem będzie coraz bardziej opłacalna.
Co wybrać: Full HD czy Ultra HD?
Propozycje jednych i drugich modeli znajdziesz tutaj:
https://www.neonet.pl/telewizory.html.
Dlaczego warto wybrać telewizor 4K?
Czy skoro obraz Full HD jest już ostry i dokładny, warto inwestować w sprzęt z jeszcze nowszą technologią? Wszystko zależy od naszych wymagań. Jeśli od telewizora oczekujemy po prostu sprawnego działania i dobrego obrazu, a sam sprzęt uruchamiamy niezbyt często – możemy pozostać przy modelu oferującym Full HD.
Obraz 4K docenią natomiast wszyscy ci, którzy lubią zauważać szczegóły, a jakość obrazu ma dla nich szczególne znaczenie. Oglądając produkcję Ultra HD, dojrzymy bardzo wyraźne niewielkie elementy, które rozmyłyby się na ekranie Full HD.
Warto wspomnieć też o odległości od ekranu, która w przypadku 4K może być dużo mniejsza. Oznacza to, że nawet w przypadku niewielkiego pomieszczenia nie musisz rezygnować z dużego ekranu. Nawet siedząc blisko, masz gwarancję ostrego obrazu, bez obaw o dostrzeżenie pojedynczych pikseli. Co więcej, to właśnie znajdując się w pobliżu ekranu możesz liczyć na najlepsze wizualne efekty. Zakłada się, że optymalna odległość od telewizora oferującego obraz 4K to do 3 metrów, natomiast w przypadku Full HD jest to do 6 metrów.
Czy technologia 4K ma w ogóle wady?
Tak jak w przypadku każdej technologii – 4K również nie jest pozbawiona wad. Entuzjaści pełnych energii scen, na przykład walki, momentami mogą być rozczarowani. Ich wyświetlanie to największy mankament technologii 4K: jest po prostu mniej dynamiczne niż w przypadku Full HD.
Dla niektórych wadą może być wciąż ograniczona liczba produkcji nagranych w technologii 4K. Przez to nie możemy w pełni skorzystać z dobrodziejstw naszego telewizora. To jednak tylko kwestia czasu. Obraz 4K zapewnia już coraz więcej filmów i seriali produkowanych przez Netflix, Amazon Prime Video, a także produkcji własnych HBO i TVN.
Przekonany do technologii 4K?
Sprawdź polecane telewizory: https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/4k-uhd.html i znajdź model dla siebie.
Artykuł sponsorowany
DZisiaj 4k to już standard (chyba, że mamy naprawdę bardzo ograniczony budżet na TV). Osobiście skupiam się na praktycznych dodatkach, dzięki którym oglądanie jest po prostu przyjemniejsze. Dla mnie najlepszym takim dodatkiem jest ambilight od Philipsa – niby prosta poświata, a klimat potrafi zrobić taki, że wow 😉