Dobry soundbar do telewizor potrafi podkręcić jakość użytkowania z urządzenia kilkunastokrotnie. Dzięki niemu we własnych czterech kątach można stworzyć prawdziwe kino domowe lub pokój do gry w nowym standardzie. Nie dziwi dlatego fakt, że soundbary zyskują na popularności i strąciły z piedestału takie elementy domowego kina jak amplituder z kolumnami nagłaśniającymi.
- Czym jest soundbar?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?
- Jak podłączyć soundbar do telewizora?
- Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
Czym jest soundbar?
Soundbar to sprytne urządzenie. Niewielkie wymiary i łatwa instalacja idą tu w parze z niesamowitą jakością doznań dźwiękowych. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii Dolby Atmos z 2012 roku i zastosowaniu przestrzennego dźwięku. Soundbar do telewizora pozwala odbieranie muzyki czy słów w akustycznym systemie 3D, który daje wrażenie, że dźwięk otacza odbiorcę z kilku stron. Głośniki sufitowe promieniują dźwięk do góry pod właściwym kątem, który to odbija się nad głową widza od sufitu i daje wrażenie przestrzeni ponad jego głową.
Soundbary są alternatywą dla kina domowego, tak popularnego jeszcze kilka lat temu. To zintegrowany w specjalny sposób system dźwiękowy, umieszczony w głośniku z wąską obudową i podłużnym kształtem. Najpopularniejsze egzemplarze są zbudowane z dwóch głośników. Te bardziej zaawansowane mogą mieć nawet kilkanaście głośników. Inwestycja w soundbar jest szczególnie istotna jeśli odbiorcy zależy na doskonałej jakości audio. Dzieje się tak, gdy głośniki wbudowane w telewizor nie spełniają oczekiwań. Nawet w dobrym sprzęcie wewnętrzne głośniki mają dosyć ograniczone możliwości. W porównaniu z kinem domowym soundbar do telewizora to rozwiązanie bardziej wygodne i o wiele bardziej kompaktowe.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?
Wszystko zależy od tego jakich wrażeń dźwiękowych oczekuje odbiorca. Już najprostsze połączenie soundbaru z subwooferem da niesamowity efekt. Ważne są wymiary sprzętu – im mniejszy, tym mniej miejsca będzie zajmował (zwłaszcza w porównaniu z kinem domowym). Najprostszy sprzęt ma dwa głośniki i jest to już słyszalna różnica. Najbardziej zaawansowane projektory dźwięku mogą mieć nawet kilkadziesiąt głośników. Oczywiście im więcej głośników tym droższy sprzęt dlatego warto zastanowić się nad wyborem efektu.
Najbardziej podstawowe parametry wyglądają dokładnie tak samo jak w przypadku każdego sprzętu audio. Jest to moc i pasmo przenoszenia. Moc jest odpowiedzialna za to jak głośny i silny dźwięk można usłyszeć – im wyższa wartość, tym lepiej. Pasmo przenoszenie ma wpływ na bogate brzmienie dźwięków. Na specyfikę audio i przestrzenne brzmienie wpływ mają wbudowane dekodery i formaty audio, które obsługują soundbary. Do wyboru są następujące parametry: Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS-HD, DTS HD Master Audio, Dolby Atmos. Ten ostatni system jest odpowiedzialny za efekt trójwymiarowego przestrzennego dźwięku który otacza dookoła i sprawia, że odbiorca czuje się w centrum akcji.
Ważne będa także porty w jakie wyposażony jest sprzęt. Warto się rozejrzeć za soundbarem z kilkoma wejściami HDMI oraz Bluetooth bez wsparcia aptx. Soundbar do telewizora, który może łączyć się z wifi to też dobre rozwiązanie. Te elementy są często na wyposażeniu najprostszych sprzętów, które nie kosztują drogo.
Jak podłączyć soundbar do telewizora?
Soundbar do telewizora można podłączyć na kilka sposobów. Nie jest to czasochłonny proces. Wszystko zależy od modelu telewizora i soundbaru. Wygodnym rozwiązaniem będzie posiadanie sprzętu spod logo tego samego producenta, które można bardzo łatwo połączyć razem tworząc sprzęt nowej generacji.
Standardowa procedura opiera się na łączeniu kontaktowym, poprzez kabel i złącze HDMI. Nie wszystkie modele mają kabel optyczny w zestawie, należy upewnić się czy wybrany ma takie uposażenie lub ewentualnie dokupić go. Drugą opcją będzie łączność bezprzewodowa. Tutaj zazwyczaj najwięcej osób ceni sobie podłączenie soundbaru poprzez parowanie przez Bluetooth. Ewentualnie można także połączyć te dwa sprzęty przez wifi, ale trzeba mieć na uwadze, że przerwa w dostawie sieci, przerwie także łączność. Przy pierwszym użytkowaniu należy poświęcić kilka minut na skonfigurowanie połączenia.
Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
Decyzja czy wybrać kino domowe czy soundbar jest dosyć subiektywna. Kino domowe to droższy sprzęt, który wymaga większej przestrzeni i potrzebuje specjalnego rozstawienia. Daje niesamowity efekt – zarówno dźwiękowy jak i wizualny. Porównując: soundbary to urządzenia nowej technologii. Nie zajmują dużo miejsca, nie wymagają przestrzeni i nawet w małym pomieszczeniu dają niesamowity efekt. Zakup soubdbaru to dużo niższy koszt niszt całe kino domowe. Warto zainwestować tą sumę w zakup sprzętu z większą ilością głośników, żeby cieszyć się audio w super jakości. Soundbar jest też zdecydowanie mniej problematyczny w porównaniu do kina domowego – jego przyłączenie to kilka kliknięć lub użycie kabla.
Moim zdaniem soundbary zdecydowanie górują nad kinem domowym. Przede wszystkim z uwagi na niewielką przestrzeń, którą zajmuje takie rozwiązanie. Oczywiście warto zainwestować w nieco lepszy sprzęt, aby jakość dźwięku i wrażeń podczas oglądania filmu była zadowalająca.