Wybór płyty głównej jest bardzo istotny. To jeden z ważniejszych obwodów komputera. Płyta główna musi być kompatybilna z podzespołami umieszczonymi w urządzeniu. Jak wybrać odpowiednią płytę główną?
Artykuł sponsorowany
Sekcja zasilania
Źle dobrana sekcja zasilania może mieć negatywny wpływ na żywotność płyty głównej. Gdy procesor dostaje za mało prądu, to cała sekcja jest ciągle przeciążona. Na początku spada wydajność, a potem następuje brak reakcji na włącznik po nagłym wyłączeniu się komputera. Dlatego warto dobierać odpowiednią sekcję pod potrzeby wszystkich rdzeni do maksymalnych zegarów Boost.
Gniazdo procesora
Płyty główne mają co najmniej jedno gniazdo procesora. Umożliwia to komunikowanie się z innymi ważnymi podzespołami. Wybierając płytę główną, warto sprawdzić, jaki procesor zamontowano w urządzeniu, aby ustalić, czy dany model będzie z nim kompatybilny. Gniazda różnią się pod względem układu styków. Gniazdo procesora to tak zwany socket. Jest to miejsce na płytę główną.
Wszystkie płyty główne z socket LGA 1700 są przeznaczone do obsługi 12. i 13. generacji procesorów Intel. Jest to bezpośrednio następca płyty głównej LGA 1200. Ma aż 500 pinów więcej, które są wykorzystywane w Intelu Alder Lake do obsługi pamięci głównej w standardzie DDR5 oraz PCIe 5.0. Wymusiło to zmiany konstrukcyjne w postaci wydłużenia procesora i gniazda o 7,5 mm. Układ procesora został zmieniony – jest teraz prostokątny, zamiast kwadratowego. Wielu producentów oferuje płyty główne z podstawką socket 1700 z modułami DIMM dla DDR4 lib DDR5.
Obecnie nowe generacje procesów pojawiają się co najmniej raz w roku, a płyty główne obsługują najczęściej do 2 nowych generacji. Nowa płyta zakupiona dziś prawdopodobnie nie będzie obsługiwała nowych procesorów, które pojawią się za 2 lub 3 lata.
Ceny płyt głównych
Na cenę płyt głównych mogą wpływać różne czynniki. Im lepszej jakości są tranzystory, kondensatory i dławiki zamontowane w elemencie, tym wyższa jest jego cena. Jednak wysokiej klasy podzespoły gwarantują bezawaryjne działanie przez długie lata. Jeżeli chłodzenie i zasilanie jest lepsze, to automatycznie cena też wzrasta. Standardowe płyty główne nie dają super wysokiej jakości dźwięku. Chcąc uzyskać zaawansowany poziom dźwięku, trzeba dokonać zakupu droższej płyty głównej, z lepszym układem, wyposażonym np. we wzmacniacz słuchawkowy. Tańsze płyty główne nie mają też układów sieciowych LAN z wyższej półki.
Na cenę płyty głównej wpływa więc obecność dodatkowych funkcji oraz zastosowanie lepszych materiałów i nowoczesnych technologii. Płyta może mieć kartę WiFi, moduł Bluetooth oraz kartę dźwiękową. Takie elementy występują w formie zintegrowanej z płytą lub jako karty zewnętrzne, dołączone do zestawu. Zazwyczaj droższe modele cechują się mniejszą awaryjnością, z uwagi na to, że są wykonane z trwalszych podzespołów.
Ułatwieniem dla kupujących oraz dla producentów jest ustandaryzowanie rozmiarów płyt głównych. Dzięki temu większość komponentów pasuje do niemal każdego komputera stacjonarnego.
Źródło: artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji gizManiaK.pl i jej niezależność.
Leave a Reply