REKLAMA TP
, Technologie

Nowoczesny myśliwiec wzmocni rosyjskie siły powietrzne!

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

4 odpowiedzi na “Nowoczesny myśliwiec wzmocni rosyjskie siły powietrzne!”

 1. qwerty2653 pisze:

  O poziomie technologii f-22 najlepiej świadczy możliwość opalania Sidewinderow AIM-9X. A raczej jej całkowity brak. A o poziomie f-35… to dopuszczono już je znów do lotów?

 2. ryży matoł pisze:

  Cholerna kacapy nie potrafią nic wymyślić i skonstruować samodzielnie – znów kolejny myśliwiec zerżnięty od Amerykanów.

  • qwerty pisze:

   bzdury piszesz…
   1. Su-50 jest modelem dwusilnikowym, F-35 jedno.
   2. Układ płatów jest kompletnie inny – po raz kolejny Ruscy pokazali, że ich maszyna jest zwrotniejsza od odpowiedników tej samej generacji.
   Su-50 pod względem konstrukcyjnym jest dużo bardziej zaawansowaną maszyną od F-35.

   • Tomasz pisze:

    1. Su-50 trudno porównywać do F-35, choćby ze względu na układ konstrukcyjny, przeznaczenie i wielkość. Su-50 jest większy od F-22, jest głównie myśliwcem przewagi powietrznej i przechwytującym z bardzo ograniczoną możliwością atakowania celów naziemnych. Jego najbliższym amerykańskim odpowiednikiem jest F-22, choć to jeszcze bardziej wąskospecjalizowana maszyna (tylko cele powietrzne i to się raczej nie zmieni, bo głupotą byłoby maszynę której każda sztuka kosztowała tyle co 10 szt F-16 wykorzystywać w tym samym celu co one).
    2. Zgadzam się, że trudno mówić o prostym „skopiowaniu” przez rosjan F-22. Natomiast bez wątpienia niektóre rozwiązania, zwłaszcza te związane z technologią stealth były inspirowane rozwiązaniami z maszyny amerykańskiej. Trudno aby tak nie było, skoro Su-50 (choć to nie jest jeszcze pewne aby tak się nazywał) był oblatany 20 lat po piewszym locie F-22. Natomiast co do – mocno w dzisiejszych czasach przecenianej – zwrotności, to jak na razie rosyjscy konstruktorzy jeszcze nic nie pokazali. Nie wiem jak można tak twierdzić, skoro póki co to latają jedynie dwa prototypy Su-50 a samolot nie brał udziału w żadnych pokazach lotniczych gdzie mógłby się taką zwrotnością wykazać. Można jedynie domniemywać, że promień zawracania Su-50 będzie mniejszy z uwagi na większą powierzchnię nośną, ale już jeżeli chodzi o prędkość obrotu wokół własnej osi (prędkość kątową wykonywania „beczki”) stawiam na F-22 (większa centralizacja masy przy osi obrotu, Su-50 ma szeroko rozstawione silniki), także jeżeli chodzi o manewr pionowy i dynamikę maszyny to F-22 będzie w tym względzie górował nad Su-50, przynajmniej dopóki ten ostatni nie otrzyma wciąż opracowywanych mocniejszych silników i nie dorówna F-22 w parametrze moc/masa. To tyle w kwestii zwrotności.
    Nie mam natomiast zielonego pojęcia na podstawie czego twierdzisz, że Su-50 jest „pod względem konstrukcyjnym dużo bardziej zaawansowaną maszyną od F-35”. Pomijając wspomniane już różnice w klasyfikacji i przeznaczeniu obu maszyn pod względem materiałowym i technologicznym byłoby dużym sukcesem rosjan chociażby dorównanie amerykanom bo od dziesiątków lat byli jakieś 15 lat za Zachodem w tym względzie. Pod względem awioniki opóźnienie sięgało ok. 10 lat. Natomiast z pewnością specyfika rosyjskich wymagań i realiów jest taka, że Su-50 będzie maszyną znacznie łatwiejszą w serwisowaniu i naprawach.

Leave a Reply


reklama