Niedawno zrobiliśmy dla Was przegląd najciekawszych dronów fotograficznych, a dzisiaj doradzimy Wam, na co zwracać uwagę kupując drona – czy to z myślą o zabawie, czy bardziej produktywnych zajęciach.
Rodzaje dronów
Zanim ruszysz w pogoń za wymarzonym dronem, zastanów się, do czego ma on posłużyć. Z dronem jest jak z samochodem. Możesz kupić świetny sprzęt i nadal nie być zadowolony z efektów.
Drony rozrywkowe zwykle pozbawione są kamery i możliwości precyzyjnej kontroli, a przy tym są podatne na uderzenia i podmuchy wiatru. To dobre urządzenia na start, ale na pewno nie zaspokoją potrzeb głodnego wrażeń pilota czy kamerzysty. Do tej grupy zaliczają się w zasadzie wszystkie produkty poniżej tysiąca złotych, choć zdarzają się w tym segmencie też modele z dołączoną kamerką o niezłej jakości.
Półprofesjonalne – półka, która stara się znaleźć rozsądny kompromis między profesjonalnym zastosowaniem a ceną, która jeszcze nie spowoduje zawału u przeciętnie zarabiającego Kowalskiego. Tymi dronami nakręcimy ładne ujęcia nawet w średnio wietrzne dni i podczas gwałtownych manewrów. Urządzenia z tego segmentu przeważnie pozwolą też na dłuższe loty, niż niższa półka, czyli powyżej 10 minut.
Profesjonalne to najwyższa półka wykorzystywana do reporterskich i filmowych produkcji. Tutaj znajdziesz modele niezwykle stabilne, wytrzymałe, często posiadające aż osiem śmigieł. A przy tym nośne, dzięki czemu można sięgnąć po zaawansowane narzędzia rejestrujące obraz (jak lustrzanki czy kamery). Minusy? Wydatki liczone od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zanim kupisz, poćwicz
Zanim wejdziesz w „wydatki po pas”, rozważ zakup tańszego, prostego bezzałogowca. Może okazać się, że zabawa szybko Ci się znudzi. A przy okazji poćwiczysz latanie – w drzewo przecież lepiej uderzyć zabawką za 300 zł, niż zaawansowanym dronem za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Co prawda najtańszymi dronami steruje się trudniej, niż tymi z wyższej półki, ale nadal dają one jakiś pogląd na to, co Cię czeka. A jeśli po pierwszych eksperymentach Twój entuzjazm do latania nie wygaśnie i zdecydujesz się na droższy model, tańszy zawsze możesz oddać dziecku w ramach prezentu. Należy mieć jedynie na uwadze wiek – szybko kręcące się śmigła mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych.
Odporność
Bardzo ważny punkt na liście rzeczy, które warto przed zakupem sprawdzić. Masz w końcu do czynienia z urządzeniem, które wznosi się na drobnych śmigłach na wysokość kilkudziesięciu metrów – musisz zakładać, że kiedyś coś pójdzie nie tak.
W najtańszych propozycjach wyboru w zasadzie nie masz – tu króluje wyłącznie plastik. O ile jednak samo tworzywo niekoniecznie musi być złej jakości, tak spasowanie elementów w zabawkach z najniższej półki często bywa kiepskie – warto więc zawczasu w sklepie sprawdzić, czy aby nie kupujesz produktu o jakości bazarowego gadżetu.
Im wyżej idziesz po drabince cenowej, tym więcej znajdziesz w obudowie materiałów innych, niż plastik: stopów metali czy materiałów podobnych do styropianu, które zdecydowanie polepszają właściwości lotu. Najwyższa półka to głównie włókna węglowe oraz lekkie metale. Zapewniają one dużą giętkość, a jednocześnie małą masę i dużą wytrzymałość. Trzeba jednak mieć na uwadze, że karbon posiada wrażliwe punkty, które po odpowiednim uderzeniu pękną, a regeneracja tegoż materiału może nie być ani łatwa, ani tania.
Kamery
Najtańsze drony zwykle nie posiadają aparatu. A jeśli posiadają, to prawdopodobnie nie nadaje się on do niczego sensownego. Są to zwykle rejestratory SD (standardowa rozdzielczość), czyli oferujące jakość porównywalną do kaset VHS lub pierwszych telefonów z możliwością nagrywania.
Jeśli zależy Ci na jakości obrazu, nie schodź poniżej progu HD (720p), czyli jakości, jaka jeszcze do niedawna występowała w sporej części filmów na YouTube. Ostrość i szczegółowość obrazu nie powali Cię na kolana, ale materiały nagrane takimi dronami można już z przyjemnością oglądać na telewizorze.
Wyższy próg to już Full HD (1080p) – przyzwoita jakość, która w większości wypadków wystarczy do zmontowania fajnego filmu z wycieczki czy wakacyjnych szaleństw. A jeśli masz telewizor 4K i w takim standardzie chcesz nagrywać dronem filmy, musisz już patrzeć na najwyższą półkę – pamiętaj jednak o tym, że do obróbki i odtwarzania takiego materiału również będziesz potrzebować dobrego sprzętu.
Oprócz rozdzielczości, warto zwrócić uwagę na ilość klatek, jakie nagrywa kamera – im wyższa, tym płynniejszy uzyskasz obraz. W kinowych produkcjach są to 24 klatki na sekundę. Decydując się na takie rozwiązanie osiągniesz kinowy efekt, ale może ucierpieć dynamika nagrania. Lepiej więc sięgnąć po sprzęt gwarantujący minimum 30 klatek na sekundę, a najlepiej 60 klatek na sekundę (przy obróbce możesz wtedy nagranie zwolnić, nie tracąc zauważalnie płynności), choć to ostatnie rozwiązanie zwykle już oznacza spore koszty.
Jeśli zależy Ci na jakości, zainwestuj w sprzęt z gimbalem. Co kryje się za tą niewiele mówiącą nazwą? Jest to swego rodzaju statyw, który stabilizuje kamerę drona w kilku płaszczyznach, nie pozwalając na jej pochylenie. To umożliwia osiągnięcie efektu, w którym mimo, iż skorupa drona przechyla się na wszystkie strony to kamera pozostaje wycelowana w jeden punkt, zachowując pożądaną płaszczyznę.
Pamięć
Kupując drona z dobrą kamerą musisz pamiętać, że potrzebować będziesz również pojemnego magazynu danych – nagrywane filmy w końcu trzeba gdzieś zapisać. Jeśli stawiasz na rozdzielczość Full HD to nie schodź poniżej nośników 8 GB – w innym wypadku często oglądać będziesz komunikat o zapełnieniu karty.
Może być też, że wybrane przez Ciebie urządzenie nie obsługuje kart pamięci, dysponując tylko wewnętrznym magazynem danych. W takim wypadku upewnij się, że udostępniona przez producenta pojemność będzie wystarczająca dla Twoich zastosowań.
Kontroler
Dron bez porządnego kontrolera to jak samochód bez kierownicy. Możemy wyróżnić właściwie dwa rodzaje sterowania. Jeden to dołączony do zestawu nadajnik radiowy. Drugi natomiast, to aplikacja, którą zainstalujesz w smartfonie czy tablecie. Nie trudno się zorientować, że profesjonalny kontroler będzie dużo bardziej precyzyjny, wygodny i pozwoli na bardziej zaawansowane manewry. Do tego prawdopodobnie będzie miał wskaźniki o wychyleniu drona, prędkości, stanie baterii i wielu innych czynnikach, których aplikacja mobilna Ci nie dostarczy.
W tańszych dronach kontrolery jakością dorównują tym, które znajdziemy w „marketowych” samochodach na zdalne sterowanie. Czyli na sensowny zasięg i dobrą jakość wykonania nie masz raczej co liczyć.
W przypadku aplikacji na smartfona precyzja sterowania również nie jest powalająca – rozwiązaniem może być tutaj sięgnięcie po dodatkowe akcesoria (jeśli producent takie oferuje). Na przykład dla Parrot Bebop można dokupić stację, do której włożysz telefon, aby pełnił rolę wyświetlacza, ale sam gadżet dodatkowo oferuje wydłużenie odległości lotu z kilkudziesięciu metrów do aż 2 kilometrów.
Nie daj się przy tym zwieść! Dobry kontroler to zauważalny wydatek. Zazwyczaj stanowi ćwierć czy nawet połowę kosztów drona. Z drugiej strony to może być inwestycja na dłuższy czas, bo zaawansowane kontrolery obsługują więcej, niż jeden model drona, więc stanowią przyszłościowy zakup.
Czas pracy na baterii
Dobra rada: zapomnij o kilkugodzinnych lotach. Nawet sprzęt ze średniej półki nie jest w stanie zaoferować więcej, niż kilkanaście minut ciągłego lotu.
Przed zakupem zerknij na recenzje dronów w Sieci i upewnij się, że wybrany przez Ciebie model faktycznie potrafi utrzymać się w powietrzu przez czas dłuższy, niż 10 minut (co uważam za wartość minimalną do zabawy czy kręcenia filmów). Jeśli producent nie dodaje do zestawu dodatkowych akumulatorów, zainwestuj w nie samodzielnie (2 czy 3 ogniwa to zauważalny wydatek, ale zdecydowanie warto go ponieść).
Droższe konstrukcje oferują powyżej 20 – 25 minut lotu i po takie powinieneś sięgnąć, jeśli szukasz drona do profesjonalnych zastosowań – takich czasów lotu w niższej klasie raczej nie zobaczysz.
Przydatne funkcje
Podążanie za celem
Narzędzie, które zaczyna być coraz popularniejsze (na szczęście) i trafia coraz częściej do przystępnych cenowo urządzeń (jak Hexo+ czy tańsza Lily – oba jeszcze w fazie preorder). Na czym polega to rozwiązanie? Ustawiasz drona, a on automatycznie wykryje gdzie się znajdujesz – czy to przez wskaźnik, opaskę, czy inny algorytm – i będzie samodzielnie za Tobą podążał. Idealny patent do sportu, ale w innych dziedzinach również znajdzie swoje zastosowanie!
Wyznaczanie ścieżki na mapie
Dotyczy tylko dronów wyposażonych w moduł GPS. Polega to na tym, że wyznaczasz na mapie punkty, na przykład za pomocą smartfona, a dron będzie podążał wytyczoną ścieżką. Nie jest funkcja niezbędna, ale jest ciekawym dodatkiem zwiększającym autonomię drona i możliwości bezobsługowego nagrywania.
Powrót do domu
Możliwość ustawienia domyślnej lokalizacji, do której dron ma wracać w przypadku aktywacji komendy „powrotu”. To funkcja szczególnie ważna, jeśli chcesz wykonywać dalekie loty – wciskasz jeden guzik i dron automatycznie uda się do „domu” i zawiśnie kilka metrów nad powierzchnią ziemi. Uwaga: na razie drony nie znają skutecznego sposobu na omijanie przeszkód (choć pojawiają się pierwsze ciekawe projekty tego typu) tak więc zastosowanie wspomnianej funkcji raczej zostawiłbym na pola lub otwarte przestrzenie, gdzie masz pewność, że nic urządzenia nie zatrzyma.
Awaryjne lądowanie
Opcja dostępna w większości dronów – z wyjątkiem najtańszych maszyn. Po wciśnięciu przycisku „awaryjnego lądowania”, dron wyłącza silniki i spada na dół. Nie jest to najlepsza metoda na lądowanie, ale czasem jedyna – lepiej jest zniszczyć część sprzętu, niż przypadkowo kogoś zranić.
Wodoszczelność
„Ficzer” który ciężko nazwać obowiązkowym – możesz go zignorować, jeśli nie zamierzasz zbliżać się do wody. Chyba, że planujesz kręcić rajd na błotnistej trasie lub spływ kajakowy – wtedy takie udogodnienie będzie na wagę złota. Nawet, jeśli dron nie gwarantuje całkowitej odporności na zanurzenie w wodzie, to warto sprawdzić, czy nie oferuje na przykład wzmocnionej wytrzymałości na pył, wilgotność czy lekkie zabrudzenia, które często bywają mordercze dla elektroniki i delikatnych elementów optyki kamery.
Kolorystyka
Jeśli myślisz, że to błaha kwestia, spróbuj znaleźć małego drona w wysokiej trawie po kraksie. 😉
Społeczność
Nawet jeśli nie jesteś fanem internetowej społeczności, warto sprawdzić, jak aktywny jest fanklub producenta od którego kupujesz drona. Im więcej miłośników marki w Sieci, tym większa szansa na pomoc w wypadku problemów z dronem.
Podsumowanie
Jasno określ swoje potrzeby. Nie daj się porwać modzie. Ustal racjonalny limit cenowy pamiętając o tym, że musisz uwzględnić koszt baterii i / lub kontrolera. Zawsze sprawdź przed zakupem, co w Sieci pisze się o produkcie, który wybierasz. Trzymając się tych wytycznych na pewno kupisz dobrego i sprawdzonego drona!
Nie zapomnij przeczytać naszego poradnika na temat przepisów prawnych obowiązujących w zakresie dronów. Dowiedz się, co należy wiedzieć zanim narazisz się na dolegliwe konsekwencje! Już wkrótce znajdziesz u nas również przeglądy i recenzje dronów – pierwsze publikacje, w których gościć będą takie maszyny, jak Overmax X-Bee Drone 3.1 czy Parrot Bebop już niebawem na gizManiaKu!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mocna i wytrzymała konstrukcja to połowa sukcesu .Na początek polecam cos taniego z niższej półki dla nabrania wprawy .
W tej chwili według mnie jedyną sensowną opcją jest DJI Phantom 4 Pro. Najlepsze i dosyć poręczne narzędzie do tworzenia kozackich zdjęć i ujęć filmowych, do tego z mnóstwem dodatków zapewniających bezpieczne latanie. Wystarczy spojrzeć na tę specyfikację To ogromny postęp technologiczny względem poprzednich wersji dronów DJI Phantom.
Ostatnio się zdecydowałem kupić dla swojej firmy profesjonalnego drona i wybrałem model Toruk AP10 od AEE. Kamera full hd i rzeczywiście jakość obrazu jest rewelacyjna. Już kilka nagrań wykonałem, głównie z imprez prywatnych – wesela itp. i muszę przyznać, że naprawdę – igiełka. Funkcje urządzenia są ze szczegółami omówione na aee-magicam.pl.
Ostatnio się zdecydowałem kupić dla swojej firmy profesjonalnego drona i wybrałem model Toruk AP10 od AEE. Kamera full hd i rzeczywiście jakość obrazu jest rewelacyjna. Już kilka nagrań wykonałem, głównie z imprez prywatnych – wesela itp. i muszę przyznać, że naprawdę – igiełka.
Jak myślicie, czy te drony bedą wytrzymałe dla osoby początkującej http://www….?drony,211
Moim zdaniem bardzo dobry wpis. Początki latania wcale nie są takie łatwe, a szkoda wydać na zabawkę 200zł i po 3 przelotach wyrzucić ją do kosza lub naprawiać za niebotyczne ceny. Lepiej zapłacić 300-400zł i wtedy mamy trochę pewniejszą konstrukcję, której się nie powstydzimy. Później zawsze można przerzucić się na bardziej profesjonalne drony choć zabawa najmniejszym sprawia podobną frajdę. Pozdrawiam.
Kupiłem kilka tygodni temu o nazwie x-bee drone 3.1
– produkowany przez Overmax. Powiem szczerze, że jak na taką konkurencyjną cenę, to wyposażenie jest bardzo dobre, sporo interesujących opcji, jest naprawdę OK.
Witam,
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem drona. Czytałem wiele tematów odnośnie tego co najlepiej wybrać. Ponieważ celuję w sprzęt do 2.5 tyś zastanawia mnie czy lepszym wyborem będzie budowa drona czy może kupno już gotowej platformy dji. Mam kilka pytań do wtajemniczonych:
1. Czy warto bawić się w budowę własnego drona przy budżecie 2.5 tyś. czy jednak wybrać alternatyę i zakupić np. dji phantom 2 vision plus?
2. Ponieważ dji p2v+ posiada chyba wszystko czyli GPS, kompas, Gimbal, kamerę, podgląd przez wifi, aplikację wspomagającą na tablety, mozliwość planowania trasy,funkcję follow me oraz lot orbitalny, jakie inne funkcje da mi zbudowany dron?
Osobiście nie porywałbym się na składanie drona w tym segmencie cenowym i wybrałbym gotowego Phantoma 2 v+ lub inny wariant tego modelu. To udany sprzęt, z niezłym wsparciem. Sporą zaletą „składaka” jest za to możliwość wyboru, jakich materiałów użyjesz do konstrukcji obudowy – teoretycznie możesz w podobnej kwocie zbudować wytrzymalszą konstrukcję. Pozdrawiam
Polecam super model WL v262 super dron dla początkujących bardzo wytrzymały na uszkodzenia.
Ooo super, że napisałaś! Zastanawiałem się nad kupnem drona, a tak może uda mi się go wygrać. Kto by pomyślał, że wystarczy tylko napisać jakies chwytliwe hasło reklamowe i można wygrac takie cudeńko. Liczę, że Visee własnie wybierze mnie! oby…
Ja wzięłam udział w konkursie Visee na Facebooku, można wygrać drona Parrot, słyszałam, że dobrze się sprawdza. Dzisiaj ostatni dzień konkursu, jakby ktoś jeszcze chciał się załapać to zaglądajcie na ich fanpage 🙂
Na początek polecam drona WL 353, jest to dron tani ok. 320 zł.
Jego gabaryty są bardzo zbliżone do Walkera X350 lub DJI Phantoma II.
Mocna, wytrzymała i prosta konstrukcja, dzięki czemu samodzielna naprawa uszkodzonych elementów nie jest skomplikowana.
najlepiej najpierw kupić zabawkę do treningów a potem skomponowanego do własnych potrzeb drona, Flypixel.com.pl to robią
ej, ale na przyklad w netii teraz jest w promocji fajny dron od parrot elite, w ogólnym rozrachunku wychodzi calkiem spoko hajsowo, a w tym dronku to opoznienie transmisji strumieniowej jest naprawde niewielkie (wiem bo sprawdzalem, te drony sa naprawde dobrej jakosci)
Procent, też o tym słyszałam. Zastanawiam się, bo ciekawa ta oferta z dronem w Netii.
Warto przeczytać!! Mam x-bee 3.1 od overmaxa i bawi się nim świetnie, ale żałuje że nie przeczytałem tego wszystkiego przed zakupem – dużo łatwiej by mi poszło
Pięknie! Dziękuję za wpis, właśnie mnie syn męczy o drona i człowiek nie ma pojęcia od czego zacząć poszukiwania i na co zwrócić uwagę. Wiem, wiem, niebezpieczne, licencja, pozwolenie komisarza europejskiego itp. Ale ja miałem sterowane autko, on może mieć drona i demokracja przez to nie upadnie.
Cieszę się, że mogłem pomóc :).
Drony to świetna zabawa i myślę, że po krótkim instruktażu syn nie będzie miał problemów z obsługą. Mimo wszystko zalecam z początku nadzór i rozległe, puste miejsca bo łatwo można uszkodzić siebie lub innych, jeśli nie ma się doświadczenia.
Oprócz tego, za niedługo na naszej stronie ukaże się zestawienie czterech dronów także zachęcam do śledzenia :).