, Technologie To warto wiedzieć!

Przełom uczonych z MIT! Moc fuzji jądrowej wreszcie ujarzmiona


Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

Komentarze: 9

UWAGA: Komentarze nie na temat, personalne, obraźliwe będą kasowane.
Nie karmić trolli - do frustracji i zagłodzenia trolla doprowadzisz nie reagując na jego komentarze.
 1. brum, :

  moją fuzje powstrzymują rozłożone kolana… jaderka też

 2. LUKI, :

  to chyba Instytut z Fallout 4 a nie MIT

 3. he, :

  TO JEST CHYBA ZIMNA FUZJA CZYLI SŁOŃCE NA ZIEMI, KTÓRĄ OD NIEDAWNA BADA SIĘ W SYNCHROTRONIE W KRAKOWIE. JEŚLI CHODZI O FRANCJĘ I USA TO BUDUJĄ ELEKTROWNIĘ, KTÓRA JUŻ BĘDZIE DZIAŁAĆ, BO TO NIE BĘDZIE SAM SYNCHROTRON.

 4. Albert E., :

  Tokamak to perfidne oszustwo wszechczasów.

 5. ja, :

  „prawdziwi geniusze” — rozumiem że wszędzzie indziej (czyli na całym świecie) pracują jacyś tam „nieprawdziwi geniusze”?? Kto pisze te *kretyńskie* zdania? Hamburgery wam promocji dają w MC czy co???

 6. Jarek, :

  Tania energia ha ha ha ha ha :))))))))))))) Dla kogo tania ? Co, może Panowie obetną sobie zarobki, żeby lud miał tanio :))))))))))))))

 7. jaros, :

  Kocham takie artykuły! 🙂 Autor (bardzo mi przykro to pisać) nie ma zielonego pojęcia o temacie, ale pisze artykuł – brawo! 🙂

  ITER najprawdopodobniej powstanie w latach 50-tych (choć zakładano nawet 2014). Nie mniej jednak tokamak MIT będzie się borykał z tym samym problemem, którego jeszcze nie rozwiązano w przypadku ITERa – problem ścianek wnętrza tokamaka. Choć wybrano już berylowe, to i tak jest z nimi bardzo poważny problem. O zanieczyszczeniach tak drogiej ściany już nie wspomnę. W Warszawie prowadzi się dość zaawansowane badania na ten temat.

  ekspercie @kirkson, kontrolowaną fuzję termojądrową uzyskuje się już na NIFie (Livermore) czy nawet w Warszawie 😛 Problem w tym, że nie jest to opłacalne energetycznie. I tutaj się zgodzę, że te czasy są jeszcze daleko przed nami. Na JET (w Culham) uzyskano już 60% energii włożonej, a to jest jak na razie rekord. Bo scientific breakeven z NIFa to jeszcze 100 lat za przysłowiowymi murzynami.

  @beaviss, taaaak, więc pewnie prąd też masz z perpetuum mobile? 😉

 8. beaviss, :

  Brzmi jak koncepcja perpetum mobile zyskujemy więcej niż wkladamy

 9. kirkson, :

  Kontrolowana fuzja jądrowa to utopia.

Dodaj komentarz


reklama