REKLAMA TP
, Kosmos To warto wiedzieć!

Koniec czekania! Ten pierwiastek wystrzeli nas w kosmos

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

4 odpowiedzi na “Koniec czekania! Ten pierwiastek wystrzeli nas w kosmos”

 1. precel pisze:

  „Pluton-238 jest izotopem, co oznacza, że ma inną liczbę neutronów i protonów w jądrze atomowym.” – Każda odmiana pierwiastka to izotop. Różnią się ilością neutronów (nie protonów) w jadrze i stabilnością.

  „Produkowane podczas rozpadu promieniotwórczego plutonu-238 ciepło jest przetwarzane do formy ceramicznej – w przypadku uszkodzenia statku (szczególnie gdy znajduje się jeszcze w ziemskiej atmosferze), ceramika pęknie na większe kawałki, a nie rozproszy promieniotwórcze cząsteczki nad Ziemią.” – To jest po polsku?

  „czas połowicznego rozpadu pierwiastka wynoszący 87,7 lat. To oznacza, że efektywność cieplna umieszczonej w statku kosmicznym próbki nie ulegnie zmianie przez blisko 88 lat” – co to jest „efektywność cieplna”? Jeżeli chodzi o moc cieplną, to po 88 latach zmniejszy się o połowę, ponieważ połowa masy pierwiastka ulegnie rozpadowi.

  „Do tej pory izotop ten wykorzystano w 9 misjach NASA – realizacja żadnej z nich nie byłaby możliwa, gdyby chcieć wybrać inne źródło energii.” – Powiedziałbym że Pluton był optymalnym wyborem przy danych parametrach misji. Twierdzenie że wszystkie misje nie byłyby możliwe to naciągany wniosek.

  • adrian pisze:

   @precel, dokładnie to samo chciałem skomentować po przeczytaniu tego artykułu ^^

  • Marcepan pisze:

   @precel: “Pluton-238 jest izotopem, co oznacza, że ma inną liczbę neutronów i protonów w jądrze atomowym.” – Każda odmiana pierwiastka to izotop. Różnią się ilością neutronów (nie protonów) w jadrze i stabilnością. – Przepraszam, gdzie jest błąd? Z definicji atomy tego samego pierwiastka mają tę samą liczbę protonów w jądrze, w izotopie są one różne.
   “Produkowane podczas rozpadu promieniotwórczego plutonu-238 ciepło jest przetwarzane do formy ceramicznej – w przypadku uszkodzenia statku (szczególnie gdy znajduje się jeszcze w ziemskiej atmosferze), ceramika pęknie na większe kawałki, a nie rozproszy promieniotwórcze cząsteczki nad Ziemią.” – To jest po polsku? – Być może za duży skrót myślowy, poprawię, dziękuję.
   “czas połowicznego rozpadu pierwiastka wynoszący 87,7 lat. To oznacza, że efektywność cieplna umieszczonej w statku kosmicznym próbki nie ulegnie zmianie przez blisko 88 lat” – co to jest “efektywność cieplna”? Jeżeli chodzi o moc cieplną, to po 88 latach zmniejszy się o połowę, ponieważ połowa masy pierwiastka ulegnie rozpadowi. – Tak, chodziło o moc cieplną, poprawię. Dziękuję.
   “Do tej pory izotop ten wykorzystano w 9 misjach NASA – realizacja żadnej z nich nie byłaby możliwa, gdyby chcieć wybrać inne źródło energii.” – Powiedziałbym że Pluton był optymalnym wyborem przy danych parametrach misji. Twierdzenie że wszystkie misje nie byłyby możliwe to naciągany wniosek. – Zgadza się, że pluton jest optymalnym źródłem energii dla wspomnianych misji. Twierdzenie, że nie byłyby one możliwe bez tego izotopu jest subiektywne. Proszę pamiętać, że jesteśmy na blogu, nie portalu.

   • Johny Mielony pisze:

    „Z definicji atomy tego samego pierwiastka mają tę samą liczbę protonów w jądrze, w izotopie są one różne.” – i tutaj jest właśnie błąd, liczba protonów jest stała, liczba neutronów różna co czyni je izotopami danego pierwiastka.

Leave a Reply


reklama