W krajach, gdzie inteligencja obywateli jest wysoka, piractwo występuje na mniejszą skalę. Nowe badania dodają więc kolejny czynnik do przyczyn tego zjawiska.
Antonio Andres, Raufhon Salahodjaev i Shoirahon Odilova opublikowali badania, w których sprawdzili jak rozkładają się względem siebie dwie zmienne. Za jedną obrali skalę piractwa w danym kraju, zaś za drugą – statystyczny iloraz inteligencji obywateli danego kraju. Wyniki nie pozostawiają złudzeń i wskazują na fakt istnienia korelacji pomiędzy wyżej wymienionymi czynnikami.
Im większa jest średnia ilorazu inteligencji obywateli danego kraju, tym występuje mniejsza skala piractwa na jego terenie. Tym samym, wysokość IQ może być już wymieniana, jako jedna z kolejnych przyczyn szerzenia się piractwa.
Do przeprowadzenia badania, trójka zainteresowanych potrzebowała uzyskać statystyki odpowiadające skalom piractwa w wybranych państwach. Potrzebne dane zostały uzyskane od BSA, czyli grupy firm współpracujących ze sobą na rzecz promocji i egzekwowania zgodnego z prawem, korzystania z oprogramowania jej członków.
Badacze zwrócili uwagę także na motywy polityczne oraz ekonomiczne. Analizując model danych, większość wyodrębnionych wyników wciąż pokrywała się z otrzymanymi na początku wynikami. Zgodnie z nimi – skala piractwa obniża się o 5.3% wobec kolejnych 10 punktów ilorazu inteligencji osób z danego kraju.
Od powyższej reguły pojawiły się jednak wyjątki, jak chociażby Chiny czy RPA. Pierwsze z tych państw to jeden z najludniejszych krajów na świecie, w którym nacisk stawiany jest właśnie na IQ człowieka. Jednak mimo tego, znacząco odbiegało ono od założeń naukowców. W Chinach oprócz wysokiego IQ obywateli, występuje także niezmiernie wysoka skala piractwa. Z kolei w RPA, obok niskiego IQ ludzi zamieszkujących niniejszy obszar, pojawiał się niski współczynnik piractwa.
Do pełnego obrazu skali piractwa i jego przyczyn potrzeba jeszcze wielu innych badań z uwzględnieniem szerszej ilości potencjalnych czynników. Samo powiązanie wysokości IQ i rozmiaru wykorzystania nielegalnego oprogramowania to dopiero wstępne przesłanki do bardziej szczegółowych badań.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ja od kilku lat piracę już tylko seriale a to ze względu na niską inteligencję dystrybutorów. Gdybym miał taki sam dostęp do oryginałów jak Amerykanie to bym nie piracił wcale.
Cenne badania. Warto uzupelnic, ze najwiecej wypadkow drogowych popelniaja trzezwi kierowcy. Procent wypadkow popelnianych przez trzezwych kierowcow jest odwrotnie proporcjonalny do udzialu kierowcow pijanych w ruchu drogowym.
Słusznie krzysztofsf, według moich badań liczba przestępstw popełnianych przez ludzi stanowi ~100% przestępstw popełnianych w gromadzie ssaków.
Piractwo wynika z biedy i socjalizmu. Jak ci państwo zabiera lwią część twoich zarobków i nie stać ci żeby sobie wydać 150zł na 1 grę to jest logiczne że wystąpi piractwo.
Równie dobrze artykuł mógłby sugerować że w krajach gdzie ludzie mają większe stopy występuje lub nie występuje piractwo.